Život Sanny Schlosserovej je utrpením. Pripadá jej ako pomalá cesta do pekla, lemovaná cintorínom. Nebyť však zvláštnej udalosti, ktorá sa stala na úsvite jedného augustového dňa, vyvíjal by sa celkom inak. Keby nebola taká výnimočná, nikdy by nevidela sterilizovanie žien a dievčat v Osvienčime, nepodstúpila ponižujúce deflorovanie v lebensbornskom dome, neokúsila bolesť na vyšetrovacích stoloch Clauberga, Schultza a Schumanna, nepoznala desivý úsmev doktora Mengeleho, nestratila najlepšiu priateľku Rivku...
... ale ani by nestretla Gabriela. Gabriela, ktorý by šiel po ňu aj do pekla. A možno tam napokon aj šiel.
Nádherné secesné priestory Freyjiných kúpeľov, nemocničné bloky koncentračných táborov a množstvo lekárskych plášťov. Vitajte vo svete, kde zomrela sloboda, zábrany i Hippokratova prísaha. Máte odvahu? Tak otvorte dvere a poďte ďalej...
Michaelu Ellu Hajdukovú vám hádam nemusím predstavovať. Určite ste už mnohí čítali jej knihy. Ja som od nej prvýkrát čítala túto knihu a určite nie poslednú.
Túto knihu som si vybrala preto, lebo vždy ma zaujímala téma vojna, koncentračné tábory a podobne. Už dlhšie túžim navštíviť Osvienčim, mali sme tam ísť aj zo školy no lenže táto situácia nám prekazila plány, no stále dúfam, že sa mi tam raz podarí dostať.
ZlatovláSSka je silný príbeh, ktorý sa odohráva počas 2. svetovej vojny. Príbeh je o žene, ktorá zažila niečo, o čom sa doktorom v tých časoch mohlo len snívať. No práve vďaka tomu sa ocitla na miestach, ktoré boli pre ňu priam peklom. Ocitla sa v nemocničných blokoch v Osvienčime, kde bola svedkom zverstiev, ktoré sa v tej dobe páchali. Na každom jej kroku na ňu striehla smrť, plač a strašné výkriky plné bolesti a zúfalstva.
V knihe sa stretávame s vymyslenými no aj so skutočnými postavami ako napríklad : doktor Mengele, Schumann a Clauberg, ktorí boli známi práve vďaka svojim pokusom a experimentom, ktoré počas 2. svetovej vojny páchali na židoch, prevažne na ženách.
Pri čítaní sa ocitnete na mnohých miestach, ktoré skutočne existovali ale aj na miestach, ktoré boli iba výplodom fantázie autorky aby celý príbeh dával zmysel. Ocitnete sa v Freyjiných kúpeľoch, ktoré vlastnila barónka Freya, kde sa kvôli Sanne stretli najlepší ríšsky lekári(tiež boli iba vymyslené aby zapadli do deja).
Odvážna a stále veselá Rivka, ktorá mala byť jej nepriateľkou, hoc jej v žilách kolovala rovnaká červená krv, no pre Ríšu bola len odpad, bola pre Sannu najlepšia priateľka a sestra zároveň. No osud ich však rozdelil a ony nevedeli či sa ešte vôbec niekedy stretnú.
Musím sa priznať, že na začiatku príbehu som sa úplne strácala a nevedela som čo a ako, no neskôr to všetko do seba začalo pekne zapadať ako kúsočky puzzle.
Príbeh bol rozdelený na časť, kde opisoval svoj život Gabriel a na časť kde Sanna opisovala hrôzy, ktoré prežila.
Tento príbeh, ktorý bol inšpirovaný skutočnými udalosťami vo mne zanechal strašne veľa pocitov hlavne hrôzu, ktorá sa v tých časoch vznášala nad Židmi. Pre nacistov boli len odpad a tak s nimi aj zaobchádzali. Vytvárali pre nich koncentračné, vyhladzovacie a pracovné tábory. Na židoch hlavne na židovských ženách lekári ako Mengele, Schumann a Clauberg páchali svoje zvrátené experimenty, ktoré mali byť prínosom pre vedu a medicínu. V knihe sa opisuje násilné deflorovanie žien, sterilizácia a mnohé iné pokusy, z ktorých vám zaručene bude tuhnúť krv v žilách a bude vám behať mráz po chrbte. Opisuje sa aj atmosféra v nemocniciach kde z každého rohu striehla smrť a bolestné stony. Keď sa Sanna rozhodla Gabrielovi vyrozprávať svoj príbeh visela som na každučkom jej slove a nedokázala som sa od knihy odtrhnúť. Potrebovala som vedieť čo sa bude diať ďalej, keď to už vyzeralo, že všetko dobre dopadne, autorka zamiešala karty a ja som sa opäť ocitla na začiatku príbehu. Boli miesta kde som sa neubránila slzám, lebo mi bolo úprimne zle z toho, ako dokázali z človeka spraviť úplnú trosku a premeniť ju na subjekt svojich pokusov a experimentov.
Veľmi ma prekvapil koniec príbehu, musím priznať, že na konci som si aj poplakala, no väčšmi ma prekvapilo, že autorka nechala ako keby otvorený koniec a nechala aby si čitateľ sám, podľa vlastnej fantázie domyslel ako by sa to mohlo skončiť.
Knihu určite odporúčam, aby sme sa zamysleli nad tým, čo v živote máme a aby sme si to vážili, aby sme si vážili hlavne život a nehazardovali s ním. Pretože v tých časoch si ľudia, hlavne Židia, nemohli vyberať kde, ako a koľko budú žiť, pretože o ich životoch rozhodol Vodca a Ríša.
Úryvok z knihy :
,, Ako ťa z toho vysekali?'' spýtal sa šokovane a neprítomne hladkal zjazvenú pokožku. Ach, Gabriel, keby si vedel, ako vyzerá moje telo, pomyslela som si zdrvene.
Pokrčila som plecami. ,,Zázrak. A najlepší ríšski lekári. A hlavne...našli ma veľmi skoro. Nenechajú ma zomrieť. Niečo v sebe mám a oni to veľmi chcú. A keď to dostanú, je možné, že celý svet bude oblečený do našej vlajky.''
Nemecká ríša 1942
Žiadne komentáre:
Zverejnenie komentára